چطور باید بیان مسئله برای یک ایده کسب و کاری بنویسیم؟

بیان مسئله تعریف کوتاه و مختصری از مسئله‌ای است که قصد حل آن را دارید، همچنین در نظر داشته باشید که بیان مسئله به‌طور سرنوشت‌سازی برای استارتاپ شما مهم است.

شما باید بتوانید مسئله‌ای را که می‌خواهید حل کنید، به زبان ساده و واضح بیان کنید اما چرا؟

زیرا اولین چیزی است که شما باید در شروع روز ارائه ( Pitch ) توضیح دهید و چیزی است که باید هر عضو جدید تیم، بلافاصله متوجه آن شود. بدون در نظر گرفتن این موضوع همه افراد می‌خواهند مسائل مختلفی را حل ‌کنند که در نهایت منجر به شکست خواهد شد.


قبل از اینکه شما بیان مسئله را بنویسید باید یک چشم انداز مشخص از آن چیزی که می‌خواهید و یک تصویر مشخص از کسی که مسئله‌اش را حل می‌کنید داشته باشید؛ به عبارت دیگر(مشتری ایده‌آل‌تان) بعد از آنکه پرسونای مشتری و چشم‌انداز خود را مشخص کردید، می‌توانید اقدام به تعریف مسئله کنید. ادامه این مقاله نحوه انجام این کار را توضیح می‌دهد:

قدم اول

چشم‌انداز خود را بنویسید به عنوان مثال، زمینه که در آن کار می‌کنید و هدف کلی برای استارتاپتان.

قدم دوم

در مرحله بعد، به اولین قسمت از تحقیقات که در مورد بازار هدف خود انجام داده‌اید نگاه کنید و با استفاده از تمام داده‌هایی که جمع‌آوری کرده‌اید، اولین مسئله که می‌خواهید حل کنید را انتخاب کنید. تصمیم‌گیری‌های خود را بر پایه‌ی استعداد و توانایی‌های‌تان انجام دهید. مسئله را در یک جمله کوتاه بنویسید.

قدم سوم

در گام بعدی، وضعیت فعلی را بنویسید، آنچه مردم امروزه انجام می‌دهند. هدف از نوشتن این‌ها بستگی به مسئله که می‌خواهید حل کنید دارد. بنابراین خوانندگان درک می‌کنند که مردم برای غلبه بر مسئله (بدون راه حل شما) باید چقدر انرژی بگذارند.

راه حل‌جایگزین (راه‌حل‌های نامطلوب) را که مردم در حال حاضر استفاده می‌کنند را بنویسید. با یک چک لیست بولت‌دار ساده می‌توانید این کار را انجام دهید.

قدم چهارم

باید تاثیری را که وضع موجود بر مشتری، کسب و کارشان/کسب و کارتان دارد بنویسید. مشتری امروز چه احساسی دارد؟ آیا می‌توانید بطور کمیّ اتلاف وقت، تلاش، پول را تعیین کنید؟

و مهم‌تر از همه چه اتفاقی می‌افتد اگر مسئله حل نشود؟ مشتری، سهم بازار یا چیز دیگری را از دست خواهید داد؟!

قدم پنجم

در نهایت، فرصت‌های موجود خودتان و شرکت‌تان را مشخص کنید. به عبارت دیگر جنبه مثبت را توضیح دهید و اینکه چرا باید شرکت شما زمان و منبع خود را برای حل مشکل سرمایه گذاری کند و در عوض چه چیزی شما و شرکت بدست می‌آورید؟

قسمت دوم بیان مسئله‌تان را اعتبار سنجی کنید.

بعد از ساختن بیان مسئله باید آن را روی افراد آزمایش کنید، با همکاران، مشتری ایده‌آل و کارفرمایان خود صحبت کنید، آیا می‌توانند درک کنند؟ آیا می‌تواند آن‌ها را متقاعد کند که این مسئله ارزش حل کردن را دارد؟

به‌عنوان نکته آخر در نظر داشته باشید که برای دریافت بهترین نتیجه باید بازخورد‌های دریافتی را برای مساله موجود به‌کار بگیرید و آن را بهبود ببخشید تا به یک تاثیرگذاری پایدار برسید.

منبع