مدیریت ماهرانه استرس در یک کلاس یا جلسه مجازی

سامانه جلسات و کلاسهای مجازی در کارخانه نوآوری هم‌آوا
سامانه جلسات و کلاسهای مجازی در کارخانه نوآوری هم‌آوا


ابزارهای کلاس مجازی مانند BigBlueButton که ما در هم آوا از آن استفاده میکنیم، به گونه‌ای طراحی شده است که آموزش آنلاین را آسان تر و موثرتر کنند. بعضی از آنها به لطف اوپن سورس بودن، در همه مرورگرها (دسکتاپ یا موبایل) بدون نیاز به دانلود یا نصب برنامه اضافه به خوبی کار می‌کنند. با استفاده از این نرم‌افزارها و قابلیت‌های فراوانی که در آن پیش بینی شده است، تقریباً هر درسی را می توانید با یک رسانه قوی به مخاطبان ارائه دهید. دانستن اینکه چگونه از فناوری موجود بهترین استفاده را بکنید، از بسیاری از موقعیت های استرس‌زا جلوگیری می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که بر تعامل با مخاطبان خود تمرکز کنید.

یک چک لیست بصری برای مخاطبان خود ایجاد کنید.

آماده سازی خوب، راه دیگری برای جلوگیری از لحظات استرس زا در کلاس آنلاین شما است. این نه تنها در مورد شما به عنوان یک مدرس بلکه برای مخاطبان شما نیز صدق می‌کند. کمی قبل از اینکه درس برنامه ریزی شده شما برگزار شود، مطمئن شوید که چک لیستی را برای آنها ایمیل کرده‌اید تا بدانند شما از آنها چه انتظاری دارید. در مقابل وسوسه فهرست کردن موارد به عنوان متن در اکسل یا ورد مقاومت کنید، اما کمی وقت بگذارید تا همه چیز را به خوبی ارائه دهید.

البته، به عنوان یک مدیر کلاس آنلاین، شما گزینه های خاصی را به دستور خود دارید، مانند روشن و خاموش کردن میکروفون خودتان. همچنین می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام قابلیت ها و دسترسی ها را می‌خواهید قفل کنید تا به عنوان مثال، مخاطبان به‌طور تصادفی صدای خود را در حین ارائه‌تان فعال نکنند.

می توانید از این چک لیست برای جلسات بعدی استفاده کنید. در صورت لزوم، بسته به مطالبی که قرار است آموزش دهید، نسخه های تطبیقی ​​ایجاد کنید. این کار باعث می‌شود که مخاطبان شما از لیست خارج نشوند زیرا قبلاً توصیه‌ها را دیده‌اند.

یک خوش آمدگویی گرم...

به هر دانش آموزی که شخصا وارد چت می شود خوش آمدید. یخ را با صحبت های کوچک بشکنید و به جزئیات کوچک توجه کنید: شخصی مدل موی جدیدی دارد، یا می توانید ببینید که خورشید به اتاق کسی میتابد. اگر پیوستن به راحتی انجام شد، آنها را تحسین کنید. قبل از شروع حتماً بررسی کنید که همه حضور داشته باشند.

درس خود را به خوبی ساختار یافته نگه دارید.

مخاطبان خواهان ساختار هستند و دوست دارند بدانند چه چیزی می‌توانند انتظار داشته باشند، بنابراین در ابتدا یک خط مقدم ارائه دهید، به خصوص اگر جلسه آنلاین شما بیش از یک ساعت طول بکشد. با بحث در مورد هدف یادگیری شروع کنید. که می تواند به افزایش تمرکز مخاطبان شما کمک کند.

با فیلم ها، زمان کار، مکالمه، کار در گروه های کوچک و تکالیف انفرادی تنوع ارائه دهید. هر ویدیویی را مختصر و دقیق نگه دارید. بسته به سن و توانایی مخاطبان برای حفظ توجه، زمان باید بین 3 تا 15 دقیقه متغیر باشد. تمام فایل های مربوط به درس را با هم در یک پوشه نگه دارید. البته، هر ویژگی آفلاین نیز باید در دسترس باشد.

در تماس باشید!

با چشمان خود در تماس باشید. BigBlueButton یک عملکرد قدرتمند و در عین حال ساده دارد که به سرعت گروه بزرگی از دانش آموزان را به زیر گروه ها تقسیم می کند و در عین حال امکان چت یک به یک را حفظ می کند. این مشخصه سعی می‌کند همکاری دنیای واقعی را در قالب دیجیتال ترکیب کند و آن را به تجربه آنلاین جذاب‌تری برای مخاطبان تبدیل کند. بنابراین، از آن به نفع خود استفاده کنید. همچنین هر از گاهی ترکیب گروه ها را تغییر دهید.

تجربه آنلاین را با بازی همراه کنید.

مخصوصاً برای مخاطبان جوان‌تر، مهم است که هنگام آموزش به آنها یک عامل سرگرم کننده و عناصر بازی معرفی کنید. اگر مطالب نسبتاً پیچیده باشد، مخاطبان مسن‌تر نیز برای استراحت ارزش قائل هستند. عملکرد نظرسنجی BigBlueButton برای ایجاد آزمون‌های کوچک، احتمالاً در ترکیب با پاورپوینت و ابزارهایی مانند کاهوت یا اسلایدو عالی است! (گوگل جم‌برد را هم فراموش نکنید!) در حالی که سؤالات مسابقه را می‌پرسید، ممکن است میکروفون‌های همه را خاموش کنید تا از اشتباهات دیگران و گفتن پاسخ زودهنگام جلوگیری کنید.

"فراموش نکنید"

هر جلسه آنلاینی که بیش از یک ساعت طول بکشد باید شامل وقفه های منظم باشد. دانش‌آموزان خود را تشویق کنید تا برای خوردن یا نوشیدن، کمی از رایانه خود فاصله بگیرند و در اطراف آن حرکت کنند. همچنین در مقابل میل به ماندن در صندلی خود مقاومت کنید.

حرکت کنید! در نظر بگیرید که اگر در یک روز کاری ۸ ساعته در هر ساعت ۳ دقیقه ورزش نسبتاً شدید انجام دهید، در نهایت روزانه این میزان به نیم ساعت فعالیت می‌رسد. عملکرد قلب، ماهیچه ها و استخوان های شما را بهبود می بخشد. به طور غیرمستقیم، مغز شما را تحریک می کند - هر چه باشد، مغز برای آموزش حیاتی است!

اگر همه چیز خراب شد!

به بهترین ها امیدوار باشید، اما برای بدترین ها آماده باشید.

علیرغم برنامه ریزی دقیق شما و حتی اگر نرم افزار کلاس درس عالی‌ای در اختیار داشته باشید، ممکن است هنوز هرج و مرج رخ دهد، ارتباط اینترنتی دچار مشکل شده یا سخت افزارها قاطی کنند! وقتی این اتفاق می افتد،خونسرد باشید و گزینه هایی را که در اختیار دارید به خاطر بسپارید:

  • هنگام باز گذاشتن گفتگو یا اعلام دسترسی همه به تخته سفید، همه میکروفون‌ها را به جز میکروفون خود بی‌صدا کنید.
  • یک ویدیوی اضطراری برای پخش در حالی که دانش‌آموزان منتظر هستند آماده کنید.
  • اگر برای حل مشکل به کمی زمان نیاز دارید، دانش آموزان را در یک استراحت زودهنگام از رایانه خود دور کنید.

Source : Skillfully Managing Stress In A Virtual Classroom