سرمایه‌گذاری خطرپذیر


صنعت سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حال بزرگ شدن است.

ولادیمیر لنین (نظریه‌پرداز، انقلابی سیاست مدار) معتقد بود که یک پیشرو بسیار کوچک می‌تواند توسط نیرو اراده، نیرو‌های تاریخی را برای نحوه تغییر عملکرد نظام سرمایه‌داری‌جهانی بهره‌ بگیرد . او درست می‌گفت؛ در حالی که انقلابیون بلشویک‌های ریش‌دار نبوده‌اند بلکه چندین هزار سرمایه‌‌گذار بوده‌اند که عمدتا درسیلیکون ‌ولی مستقر هستند، و کمتر از 2% دارایی‌های نهادی جهان را در اختیار دارند. در 5 دهه گذشته، صنعت سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) ایده‌های خلاقی که تجارت جهانی و اقتصاد جهانی را که به سمت تحول پیش رفته‌‌اند را تامین مالی کرده است. 7تا از 10 شرکت‌های بزرگ دنیا موردحمایت (VC) بودند. پول (VC) در پس شرکت‌های موتورهای جستجو، آیفون، ماشین‌های برقی و واکسن‌های MRNA تامین مالی شده است.

اکنون تصور رویای نظام سرمایه‌داری خودش درحال افزایش و انتقال یافتن است، زیرا بصورت بی‌سابقه‌ای مقدار پول نقد ۴۵ میلیاردلاری جدید به عرصه vc جاری می‌شود. این توربوشارژ دنیای سرمایه‌گذاری، ریسک‌های قابل‌توجهی را به همراه دارد، از سوی بنیانگذاران خودخواه شرکت‌های سرمایه‌گذاری که پول نقد صندوق‌های سرمایه‌ای بازنشستگی در استارتاپ‌هایی که با ارزش‌گذاری بیش از واقعیت به آتش می‌زنند.

اما در دراز مدت، همچنین وعده می‌دهد که این صنعت را جهانی‌تر کند، سرمایه ریسک را به طیف وسیع‌تری از صنایع تبدیل کند، و سرمایه را برای سرمایه گذاران عادی بیشتر در دسترس قرار دهد. مجموعه بزرگتری از سرمایه که به دنبال جهان بزرگتری از ایده‌ها است، رقابت را تقویت خواهد کرد و احتمالا نوآوری را تقویت خواهد کرد و منجر به شکلی پویاتر از سرمایه‌داری خواهد شد. صحنه VC ریشه دردهه 1960 دارد در دنیای مالی ناسازگاری داشت. برخلاف کت‌شلوارهای وال استریت، فرهیختگی و عمارت های همپتونز، کاپشن، تازه کاری ویلاهای کالیفرنیایی را ترجیح می‌دهد. که نشانی از فرهیختگی است. همانطور که جریان اصلی مالی بزرگ‌تر، کمیّ و بیشتر درگیر کاهش جریان نقدینگی شرکت‌ها و دارایی‌های بالغ شده‌است، سرمایه خطرپذیر به عنوان یک صنعت نوپا باقی مانده‌است که برخلاف جریان رودخانه حرکت می‌کند، به دنبال پیدا کردن و سرمایه گذاری بروی کارآفرینان است که برای نشستن در اتاقی کنار کارمند بانک که جوان و بی‌تجربه یا عجیب هستند، و ایده‌هایی که برای سیستم‌های مالی جدید هستند تا بتوانند در مدل‌های مالی به آن‌ها دست یابند.

نتایج قابل توجه بوده است؛ علیرغم سرمایه گذاری مبالغ نسبتاً کمی در طول چند دهه، صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر آمریکا شرکت‌هایی که امروزه حداقل ارزش 18تریلیون دلار از کل بازار عمومی ارزش دارد سرمایه بذری اولیه شده است. این رکورد نشان دهنده صعود سرسام آور پلتفرم‌های بزرگ فناوری مانند گوگل است.

اخیرا شرکت‌های تک‌شاخ با حمایت سرمایه خطرپذیر (‏شرکت‌های نوپای خصوصی به ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار)‏ و در ارائه‌های عمومی فراوان در بورس، به طرز وحشتناکی رشد کردند بطور مثال rivian و slacki .

در طول دهه طلایی گذشته، شاخصی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر دسته‌جمعی آمریکا، بازده سالانه مرکب ۱۷ % داشته‌است. تعداد کمی بسیار بهتر از این عمل کرده‌اند.

این موفقیت اکنون به صنعت مالی گسترده‌تر تبدیل شده‌است. همانطور که شرکت‌های دارای پشتوانه vc وارد بورس می شوند، پول بادآورده واریز می‌شود، مجدداً در صندوق‌های جدید مستقر می‌شود. در همین حال نرخ بهره پایین می‌آید، طرح‌های صندق بازنشستگی ، صندق ثروت ملی همچنان پایین مانده‌اند و شرکت‌ها دوزی از حسرت vc دارند و در حال تلاش تخصیص پول بیشتری به صندوق‌های خاص یا راه‌اندازی بازوهای vc خود هستند. تاکنون در سال جاری تقریبا 600 میلیارد دلار در معاملات قرارگرفته است. یعنی 10 برابر میزان یک دهه گذشته.

همانطور که پول سرازیر می‌شود، سرمایه خطرپذیر عمیقا و به طور گسترده در اقتصاد نفوذ می‌کند. آنچه زمانی یک امر آمریکایی بود، در حال حاضر جهانی است و51% معاملات طبق ارزش در 2021 خارج از آمریکا اتفاق می‌افتد. صحنه رقابت اقتصادی چین اخیرا به دلیل سرکوب تکنولوژی مصرف‌کننده توسط شی جین پینگ، رئیس‌جمهور این کشور، از بین رفته‌است. در حالی که این صنعت در بقیه قسمت آسیارو به رشد است و بعد از دهه‌ها در خواب بودن، نوآوری در اروپا بیدار است، با 65 شهرها میزبان uniconrn (تک شاخ‌ها) هستند.

رونق vc)) تا کنون یک دسته محدود از شرکت‌های مصرف کننده-فناوری نظیر Airbnb و deliveroo متمرکز شده است.

اکنون پول نقد بیشتر ممکن است حوزه‌هایی را که در آن‌ها آشفتگی کمتر است تامین مالی کند. امسال سرمایه‌گذاری‌ها بر روی انرژی پاک، فضا و بیوتکنولوژی دو برابر سال 2019 بود و این صنعت بسط داده می‌شود. در حالیکه شرکت‌های مالی متداول مشارکت داشتند و ابزارهایی وجود دارند که به سرمایه‌گذاران عادی اجازه می‌دهند با هزینه کم در معرض دید قرار گیرند. رقابت وادار می‌کند همه نوعvc ها را که با استراژی‌های جدید آزمون و خطا کنند، شامل ردیابی مشاغل تک تک سازندگان.

واضح است که خطراتی وجود دارد؛ یکی این است که پول با خود فساد می‌آورد. افزایش ارزش‌ها و بودجه سرمایه می‌تواند شرکت‌ها و پشتیبانانشان را افراط‌گر ‌کند. از 100 شرکت برتر فهرست شده در سال 2021، 54 نفر با زیان انباشته 71 میلیارد دلار در وضعیت قرمز قرار دارند اداره امور می‌تواند بسیار بد باشد. صندوق چشم انداز100 میلیارد دلار SoftBank (که یک vc است) پیش گام نوشتن چک‌های مبلغ زیاد برای استارتاپ‌ها و دادن انگیزه به آنان برای رشد سریع‌تر، با تضاد منافع مواجه شده است. بنیان‌گذاران از مسیر خارج می‌شود. آدام نویمان از WeWork یک فرقه شخصیتی آبجو محور ساخت. خطر دیگر آن است که، در هر طبقه یا گروه از دارایی، بازده با سرازیر شده پول کاهش می‌یابد. جریان اصلی سرمایه ممکن است به این موضوع پی ببرد که علاوه بر اینکه با رونق و ورشکستگی بدنام کنار بیاید، در دراز مدت دستاوردها کمتر از حد انتظار است.


با این حال، آنچه برای سرمایه‌گذاران سخت است، همچنان می‌تواند برای اقتصاد خوب باشد. این بهتر است که درامد حاشیه‌ایی به سمت کمپانی‌های تازه کار برود تا بازار عظیم و پر‌توروم مسکن یا بازار اوراق قرضه اشباع شده. سقوط VC ناشی از افزایش نرخ های بهره، سیستم مالی را بی ثبات نمی‌کند، به دلیل اینکه زیرا استارتاپ ها بدهی کمی دارند. حتی اگر شرکت‌هایی با پشتوانه vc بی پروا پول را از بین ببرند، بخش زیادی از آن به سمت مصرف کنندگان جریان خواهد یافت: به همه آن اتومبیل‌های یارانه‌ای و غذاهای خانگی فکر کنید. سرمایه‌گذاری دسته‌جمعی در سال جاری از کل هزینه سرمایه و هزینه‌های تحقیق و توسعه پنج شرکت بزرگ فن‌آوری فراتر خواهد رفت که با تهدید قوانین سخت گیرانه تر، از خرید رقبای بالقوه نیز منع می‌شوند.


بزرگ‌ترین پاداش، نوآوری بیشتر خواهد بود. درست است که هیچ مقدار پول نقد نمی‌تواند استعداد بکر ایجاد کند. و دولت‌ها اغلب سرمایه پیشرفت‌های علمی پایه را تامین می‌کنند. با این حال، عرضه جهانی کارآفرینان به به‌ندرت ثابت است و ایده‌های زیادی هنوز مورد بهره‌برداری قرار نگرفته اند. رونق قبلی vc شاهد بود که سرمایه گذاران افق ریسک پذیری را به مناطق دشوارتر و پرماجرا گسترش دادند. همانطور که سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سراسر جهان گسترش می‌یابد، کارآفرینان خارج از آمریکا شانس بهتری برای پیوستن به آن خواهند داشت. و به لطف رایانش ابری ارزان و کار از راه دور، موانع بر سر راه ایجاد کسب و کار جدید در حال کاهش هستند.

سرمایه خطرپذیر قصد دارد ایده‌های خوبی بگیرد و آن‌ها را بزرگ‌تر و بهتر کند. زمانی درست است که این منطق را در صنعت(vc) خود نیز اعمال کند.

منبع