اگر نمی‌توانید شکستشان دهید شریکشان شوید: ظهور همکاری استارتاپ‌ها و سازمان‌ها


از آنجایی که شرکت‌ها برای مطرح بودن تلاش می‌کنند، همکاری استارت‌آپ‌‌ها و سازمان‌ها به عنوان یک راه محبوب برای نوآوری ظهور کرده است.

زمانی وجود داشت که مقیاس یک کسب و کار برای رقابت با شرکت‌های بزرگتر شامل غلبه بر موانع عمده مالی و فناورانه بود. به لطف کاهش هزینه‌های فناوری‌ها و در دسترس قرارگرفتن ابزار‌های ارتباطی به طور گسترده، این موانع سنتی برای ورود، به سرعت در حال محو شدن هستند. امروزه، استارت‌آپ‌ها فرصت‌هایی برای برهم زدن بازارها دارند، قبل از اینکه پیشروان بازار زمانی برای واکنش نشان دهند.

در تمام این مدت، شرکت‌ها با مجموعه‌ای از چالش‌های در مورد تازه ماندن و نوآوری برای مشتریان خود مواجه هستند. بر اساس نظرسنجی Accenture، تنها تعداد کمی از سازمان‌ها بخش قابل توجهی از درآمد خود را از فعالیت‌های جدید کسب می کنند. تحول، نیاز به روش‌های جدید و روش‌های متفاوت فکر کردن- چه روش‌های رهبری متفاوت باشد و چه ویژگی‌های فرهنگی - دارد اما بسیاری از شرکت‌ها در گذشته گیر کرده‌اند و چابکی سازمانی مورد نیاز را ندارند.

مشارکت با استارت آپ‌ها

در حالی که بسیاری از شرکت‌ها، استارت‌آپ‌های تحول‌آفرین را یک تهدید می‌دانند، برخی از شرکت‌ها آن‌ها را یک فرصت می‌دانند. به این ترتیب، روند رو به رشدی از شرکت‌هایی وجود دارد که به نوعی با استارت آپ‌ها شریک می شوند.

در حالی که همکاری استارت‌آپ سازمانی در هر مورد متفاوت است، ایده‌های پشت آن‌ها مشابه هستند:

شرکتها می‌توانند از چابکی نوآوران ‌استارتاپی بهره ببرند و شبکه‌های یکدیگر را به اشتراک بگذارند.

یک مثال قابل توجه از مشارکت شرکت‌های بزرگ با استارت‌آپ‌ها Capgemini است.

Capgemini از طریق مبادلات نوآوری کاربردی خود (AIE)، مشتریان چند ملیتی خود و یک اکوسیستم جهانی از استارت‌آپ‌ها را به هم متصل می‌کند تا جدیدترین تفکر، فناوری‌ها و تجربیات نوآورانه را ارائه دهد.


به گفتهAdele Every ، نایب رئیس Capgemini، همکاری استارت‌آپ‌ سازمانی تماماً درباره به روز ماندن برای مشتریان است. Adele می‌گوید "اگر ما به طور مداوم به این توجه نکرد باشیم که بازار چگونه در حال تکامل است چه جوامع جدیدی در فناوری‌های نوپا در حال شکل گیری هستند، دیگر در جدید ترین مرحله از توسعه نیستیم."

"ما از جامعه استارت آپ‌ها و SMEها برای به روز مانده کمک می گیریم. زمانی که این جوامع را ایجاد می‌کنید، اعتبار یکدیگر و شبکه‌هایمان را با هم به اشتراک می‌گذارید، یک نوع خودشکوفایی است."

" آیا بازگشتی را دیده ایم؟ من می گویم درک ما در بازار در حال گسترش است. همانطور که جوامع ما به سمت بیرون گسترش پیدا می کنند، ما هرچه بیشتر به عنوان یک شرکت تحول‌نوآور کلیدی دیده می‌شویم که می‌تواند از مشتریانمان حمایت کند."

Antoine Baschiera، مدیرعامل و موسس Early Metrics، درباره گسترش روابط استارتاپ خود با Capgemini می گوید:” همکاری ما با Capgemini راهی بود برای تطبیق دو رویکرد مکمل. ما تخصص را در اکوسیستم استارت آپ می آوریم و Capgemini دسترسی به مشتریان را می آورد و مهمتر از همه این ها، ایجاد ظرفیت برای بهبود کارهایی است که با هر مشتری انجام می دهند.

چه نوع استارتاپ‌هایی مورد توجه هستند؟

Taylor Ryan مدیر بازاریابی Valuer می گوید:

"یک جاذبه عمومی برای فین تک و بلاک چین در بخش‌های متعدد وجود دارد که بسیار جالب است. در حال حاضر شرکت‌های زیادی در حال بررسی تاثیراستارت‌آپ‌ها هستند. حداقل، این شرکت‌های بزرگ در تلاش هستند تا متوجه شوند چگونه می‌توانند رشد آینده خود را در چارچوب اهداف توسعه پایا (SDGS ) تنظیم کنند."

"هر چیزی در مورد هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، محاسبات شناختی برای ما در حال حاضر واقعاً جذاب است. استارت‌آپ‌هایی که ما با آنها کار می‌کنیم، به دنبال حوزه‌هایی هستند مانند اینکه چگونه شرکت‌ها می‌توانند مجموعه‌ای از اسناد بسیار پیچیده را دریافت کنند و اطلاعات مربوطه مورد نیاز را استخراج کنند."

Capgemini در اینجا منحصر به فرد نیست، هوش مصنوعی و استارت آپ‌های مرتبط با هوش مصنوعی توجه زیادی را به خود جلب می کنند.

بر اساس ارقام، نزدیک به 150 صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی جهانی (CVC) - یعنی شرکت هایی که روی سهام در استارتاپ‌های ساخته شده توسط نهادهای شرکتی سرمایه گذاری می کنند - در سال 2017 از شرکت‌های هوش مصنوعی حمایت کرد.

Every اضافه کرد که"بلاک‌چین چیزی است که بیشتر در مورد آن صحبت می شود، به ویژه بلاک چین برای احراز هویت."

"ما همچنین به مواردی مانند برچسب گذاری دارایی‌ها نگاه کرده ایم."


همکاری استارت‌آپ‌‌ها با سازمان‌ها چگونه است؟

Ryan می‌گوید"می توان گفت تقریباً همه شرکت‌های بزرگ با درآمد بیش از 10 میلیارد دلار، بخش‌های نوآوری ایجاد کرده‌اند و در حال بررسی چگونگی گسترش خدمات و محصولات خود برای آینده هستند."

" البته برخی هستند که کارشان را به طور قابل توجهی بهتر از دیگران انجام می‌دهند و هر سازمان با دیگری کمی متفاوت به نظر می‌رسد. هیچ روش کاملی برای همکاری استارت آپی، نوآوری داخلی/خارجی یا چارچوبی برای اندازه‌گیری نقاط کلیدی پیشرفت وجود ندارد."

همکاری استارت‌آپ‌ها و سازمان ها طیف وسیعی از رفتارهای اغلب معاملاتی را در بر می گیرد.

تعداد CVCها به طور پیوسته در بازار در حال افزایش است.

بر اساس ارقام MIT Sloan Management Review

در سال 2018، تعداد CVCها به 773 افزایش یافت و نسبت به سال قبل 35 درصد افزایش داشته است. محبوبیت شتاب‌دهنده‌های شرکتی نیز در حال افزایش است.

اینها شرکت‌های موجود را با تیم موجود و ایده موجود می‌گیرند و با بهبود همه جنبه‌های عملیاتشان، آن‌ها را شتاب می‌دهند، به بهترین موقعیت می‌رسانند، تا بتوانند سریع‌تر مقیاس بگیرند.

همکاری‌های اکوسیستمی مانند مشارکت‌هایی مانند هکتان ، رقابت‌های استارت‌آپی، دورهمی‌ها و کنفرانس‌ها نیز برجسته‌تر می‌شوند.

جالب اینجاست که بسیاری از شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها به دنبال روابطی هستند که صرفا ًبیشتر از روابط معاملاتی باشد. بسیاری از روابط صرفاً شامل اشتراک دانش، فعالیت‌ها و منابع است.

منبع